Nio Banner

Úvodní stránka

 
 
Klíčové vlastnosti
Základní nastavení
Volba místa pozorování
Nastavení data a času
Výběr těles z databáze
Zobrazení objektů na mapě
Nastavení magnitudy hvězd
Volba souřadnic
Zobrazení souhvězdí
Volba barevného módu
Nástroje
Rychlé informace o objektu
Hledání objektů
Detail mapy
Export
Doplňky
Informace o tělesech
Postavení planet
Jupiterovy měsíce
Saturnovy prstence
Výpočet efemeridy těles
Meteorické roje
Fáze Měsíce
Messierův katalog
Caldwellův katalog


Export mapy, doplňků
Program disponuje funkcí, která umožňuje uživateli uložit zobrazený výřez oblohy v podobě rastrového obrázku (*.BMP). Jelikož moderní grafické karty používají běžně až 32-bitovou barevnou hloubku a uživatelé disponují navíc monitory s poměrně vysokým rozlišením, není výsledný soubor zrovna nejmenší. Formát BMP je však v systémech Windows tím nejběžnějším formátem a existuje pro něj řada nástrojů pro další editaci.
Pokud při zobrazení mapy zjistíte něco nepatřičného, mapu uložte a zašlete mi ji prosím e-mailem na mou adresu. Před odesláním však doporučuji použít nějaký software pro změnu formátu (na JPEG) nebo nějaký komprimační program (WinZip, WinRar atd.). Pro bitmapy vykazují slušné kompresní poměry.

K dispozici jsou dále exporty doplňků "Přehled Měsíčních fází", "Jupiterovy měsíce", "Přehled úkazů na obloze" a navíc i přehledný kalendář s astronomickými informacemi na příslušný měsíc. Pro tyto exporty je použit vektorový formát SVG, který nabízí vysokou kvalitu zobrazení při libovolném zvětšení i možnost další editace na úrovni jednotlivých objektů pomocí moderních ilustračních programů (Adobe Illustrator, Corel Draw apod.). K prohlížení tohoto formátu stačí libovolný internetový prohlížeč s příslušným pluginem. Kromě standardní verze exportu můžete zvolit i verzi komprimovanou (tzv. SVGZ) - výsledný soubor pak bude zabírat jen zlomek velikosti.

Poznámka I: Rád bych upozornil na skrytou funkci souboru "Jupiterovy měsíce". Zkuste na něj kliknout myší. Vídíte ten rozdíl? Kterou verzi si zvolíte, pokud máte černobílou tiskárnu?

Poznámka II: Jelikož Internet Explorer při tisku deformuje poměr stran SVG grafiky, je kromě samotného SVG souboru generován i stejnojmenný HTML soubor, v němž je SVG obrázek zapouzdřen. Toto opatření zmíněnému jevu zabrání.


Menu export 
Copyright © 2000–2011, Jan Tošovský